Zobacz cały wątek

Dziękuję za odpowiedz ARTHEK !

Z ustawieniami staram się dojść metodą prób i błędów. Rozpoczęłam mniej więcej od takich jak podałeś ale jest jeszcze jeden problem- węgiel /bo jeszcze dopalam stary węgiel- groszek/ nie wypala się na na sypki popiół tylko część pozostaje w formie jak węgiel dopiero po dotknięciu rozsypuje się. Powoduje to zbytnie nagromadzenie popiołu na ruszcie. Spróbuje wydłużyć czas przerwy podajnika może będzie się lepiej dopalał.
Czy możesz podać mi jeszcze jakim miałem palisz z jakiej kopalni i czy jesteś zadowolony z tego opału??
Data: Poniedziałek 8:27, 15 Grudzień 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Instalacje grzewcze
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń 561

 

Zobacz cały wątek

No to masz problem z tym piecem ale co do rozwiązania go poprzez wsypywanie suchego opału to jak dla mnie nie jest takie pewne. Sam używam piec na eko groszek z podajnikiem od kilku miesięcy i praktycznie zawsze wsypuje wilgotny węgiel i nigdy podobna sytuacja nie wystąpiła. Często występują znaczne okresy przerwy w pracy nawiemu i ślimaka gdy temperatura w domu jest pow. 21 st. i nie ma żadnych problemów. Fakt faktem że jest ładny ekogrosze z małą ilością frakcji bardzo drobnej. Być może warto posiedzieć w kotłowni kilka godzin zasypując wcześniej niewielką ilość węgla i dokładnie obserwować co się dzieje i jak on pracuje. Ostatecznie zawsze można zadzwonić po serwis do producenta niech on ten problem spróbuje rozwiązać.
Pozdrawiam andrzej
Data: Wtorek 10:30, 27 Styczeń 2009
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Instalacje grzewcze
Odpowiedzi: 6
Wyświetleń 785

Zobacz cały wątek

witam ponownie
testowałem różne ustawienia i oto moje spostrzeżenia.
ustawienia przedmuch co 3 min na 16 sek wydaje się najlepszy. piec wyrabia się między cyklami (ewentualnie raz na jakiś czas nie). przy 4 minutach na 20 - 25 sek niestety piec wygasa. dmuchawa musi być na 5 i przysłonięta ok 1/3. inaczej też wygasa. największym jednak problemem jest pozostałość po węglu. groszek spala się tak, że skleja się i z wierzchu powstaje skorupa. ta skorupa pali się cały czas ogniem "po wierzchu". pod skorupą wszystko wypala się na pył ale ze skorupy powstają "pumeksy" i to dość dużych rozmiarów. podczas palenia skorupy niektóre węgielki robią się miękkie (są pokryte jakby taką mazią). i to jest mój największy problem. ilość spalanego groszku mnie zadowala. przy obecnej pogodzie szacuję 4 do 5 dni na 1 zasobniku ale pozostałość po spalaniu trochę mnie martwi, tym bardziej, że węgiel teoretycznie powinien być ok (pieklorz). pytanie: czy jest to wina ustawień (za mało/za dużo powietrza), czy groszku (jakość/wilgotność)
Data: Sobota 0:06, 22 Listopad 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Instalacje grzewcze
Odpowiedzi: 6
Wyświetleń 931

Zobacz cały wątek

Witam serdecznie

Zakup węgla można już dokonać na kopalniach Kompani Węglowej bez awizacji, ale z ograniczeniem do 8 ton. Zniesiono ograniczenie sprzedaży chyba od 8 stycznia br. kwsa.pl
Jeżeli ktoś chciałby zakupić większą ilość węgla, musi dokonać awizacji. Tak na prawdę ten system to kpina z naszego społeczeństwa, ale tak zawsze było u nas na kopalniach, brak poszanowania klienta.

Tak jak poprzednicy napisali, ze względu na proces urabiania kombajnami ścianowymi, większość urobku posiada zdecydowanie mniejszą frakcję, ale dużo też zależy od samego pokładu. Do tego dochodzi jeszce kruszarka na przenośniku podścianowym.

Ponadto sortyment groszek od 5-25mm (najbardziej poszukiwany) czy 8-31.5mm bądź 16-31.5mm stosowany do pieców retortowych powinien charakteryzować się typem 31 lub 32. Ale tak jak powiedział kolega Jarecki, palniki BRUCER potrafią chyba spalać bardziej spiekające się węgle oraz groszki do 31.5mm.

Dziwię się tylko, że pewne kopalnie nic nie robią, aby zdecydowanie zwiększyć produkcję i sprzedaż groszku, pomijając perfidny system sprzedaży węgla. Może obecna recesja zmieni to wszystko? Jest chyba różnica sprzedać węgiel indywidualnie za 500-600zl niż 170-250 dla energetyki?

A co będzie jak Rosja zakręci wszystkie kurki i to w największą zimę? Ludzie będą powracać do pieców węglowych, pytanie jeszcze do jakich, retortowych, tłokowych czy tradycyjnych?

Pożyjemy, zobaczymy...
Data: Wtorek 16:46, 27 Styczeń 2009
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Instalacje grzewcze
Odpowiedzi: 13
Wyświetleń 2504

Zobacz cały wątek

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Mam pewien nietypowy problem.

Dla wyobrażenia sobie sytuacji narysowałem coś w paintcie
( nie mam talentu do rysowania, obrazowe przedstawienie problemu )

Jak wiadomo piec powinien mi podawać całą noc (bez żadnych problemów).
Groszek wsypujemy do podajnika, a ten za pomocą śruby jest podawany do pieca.

Tak, piec mam od roku czasu i jest to 1 zima z tym piecem. I utworzył się pewien problem. Jak widać na rysunku wyżej, na samym dole, tuż przy śrubie tworzy się "bombel powietrza". Groszek powinien spadać i być podawany przez śrubę, jednakże przez "bombel" blokuje się węgiel na jednej wysokości i nie chce opaść dalej. Oczywiście aby spadł dalej i wszystko było dobrze wystarczy "przebić bombla". Ja zwyczajnie wsadzam pręt w węgiel, bombel się przebija i słychać jak węgiel opada na dno.

Tak, ale muszę tak robić co jakieś 2 - 3 godziny! W nocy przez to że groszek nie opada na dno - nie jest potem podawany i piec gaśnie. Rano wstając mam zimno, a muszę iść do pracy.

Czy ktoś zna powód tworzenia się tego "bombla powietrza" oraz w jaki sposób mogę temu zaradzić?

Z początku myślałem że to przez to, iż słabo wyczyściłem piec. Jednakże po wyczyszczeniu (dokładnym) dzieje się to samo!

Proszę o pomoc!!

PS: Zastanawiałem się też czy w podajniku u dna są jakieś wyloty powietrza (gdyby były, z pewnością bombel by się nie tworzył. A może to dmuchawa nie zasysa tego powietrza z podajnika? Nie mam pojęcia!!
Data: Niedziela 20:13, 11 Styczeń 2009
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Instalacje grzewcze
Odpowiedzi: 6
Wyświetleń 785

Zobacz cały wątek

Wues, nie tylko tak twierdzę lecz praktykuję a mam w moim LINGU Duo Plus 35Kw w nastawie 5sek podawanie i ustawienia na palenie bez przestoju, więc spaliny są bez dymowe (bez sadzy).

Dodan, przetestowałem wszelkie typy węgla, polskie i zagraniczne, groszek węgla brunatnego z Czech i groszek koksujący ze Szczygłowic, granulaty od 0 - 6mm, do o - 31,5mm w którym zdarzają się 60mm długie kawałki. Jeśli to jest węgiel, to ślimak go schrupie. Zrywanie zawleczki, to tylko kamień lub jakaś inna nie naturalna domieszka, kawałek drewna też prawdopodobnie mógłby stworzyć taką blokadę, Węgiel nie, bo jest kruchym minerałem.
Chodzi jednak o to, by palić najkorzystniejszym granulatem, ze względu na osiągnięcie maksymalnej ekonomii paleniska. Dla mojej retorty (obrotowy kołnierz) to miał węglowy 0 - 20mm. Tak wynika z mojej praktyki. Palę miałem z KWK Piast 25MJ. Cichy i stabilny tryb pracy. Popiołu w granicach 10%, raczej nie przekracza i w przewadze pył.

Palenie peletem nie jest problemem dla retorty, jest tylko za drogie.
Data: Sobota 10:35, 24 Styczeń 2009
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Instalacje grzewcze
Odpowiedzi: 197
Wyświetleń 54252

Zobacz cały wątek

Cytat: Dziękuję za odpowiedz ARTHEK !

Z ustawieniami staram się dojść metodą prób i błędów. Rozpoczęłam mniej więcej od takich jak podałeś ale jest jeszcze jeden problem- węgiel /bo jeszcze dopalam stary węgiel- groszek/ nie wypala się na na sypki popiół tylko część pozostaje w formie jak węgiel dopiero po dotknięciu rozsypuje się. Powoduje to zbytnie nagromadzenie popiołu na ruszcie. Spróbuje wydłużyć czas przerwy podajnika może będzie się lepiej dopalał.
Czy możesz podać mi jeszcze jakim miałem palisz z jakiej kopalni i czy jesteś zadowolony z tego opału??Ustaw sobie parametr "praca podajnika" na 11 sekund i juz go nie zmieniaj.
Reguluj tylko "przerwą podajnika" i dmuchawą.
Najlepsze efekty uzyskuje się , gdy kocioł pracuje pełną moca palnika.Czyli wtedy go żar jest na jego jak największej powierzchni.Wtedy kocioł szybko dochodzi do temp zadanej i długo stoi w podtrzymaniu.Można to uzyskać poprzez regulowanie czasu "przerwy podajnika" .Im krótsza jest przerwa tym żar przesuwa się bliżej krawędzi palnika ( w kierunku popielnika) .Mniej jest wtedy popiołu na płycie paleniska ( piszesz właśnie że masz go za dużo na płycie ) a więcej żaru.Trzeba tylko uważać aby nie przesadzić bo wtedy niedopalone kawałki węgla będa spadać do popielnika a to już straty.
Jeśli masz grudki , które rozsypóją się w popiół to znaczy ze jest ok - węgiel jest dopalony.Problem tkwi tylko w słabej jakosci węgla.gorzej gdy grudki te po rozkruszeniu zawierają w srodku niedopalony węgiel , oznacza to że trzeba zwiekszyć "przerwę podajnika" albo lepiej nadmuch aby je dopalić zanim spadną do popielnika.
Dość łatwo to wytłumaczyć , gorzej zrobić w praktyce.

Pozdr
Data: Poniedziałek 10:14, 15 Grudzień 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Instalacje grzewcze
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń 561

Zobacz cały wątek

Jako rośliny energetyczne w warunkach Polski brane są pod uwagę:
a) szybko rosnące trwałe rośliny trawiaste np. Miscanthus spp., Arundo spp., Spartina spp,
b) trwałe rośliny dwuliścienne np. Cynara spp.,
c) rośliny roczne np.Rzepak
d) rośliny drzewiaste szybkiej rotacji np. topola, wierzba,
wierzba wiciowa, ślazowiec pensylwański oraz Miskant olbrzymi, Miskant cukrowy, Robinia akacjowa.

To materiał z tego samego wykładu tej Pani, ciekawy jest równiez cytat mówiący o porawie spalania węgla przy udziale biomasy. Przykład jest ze skali przemysłowej tj. EC w Elblągu. Bez biomasy 7%niespalonego węgla w popiele a z udziałem biomasy 0,7% węgla w popiele przy technologii współspalania.

Materiały ze szkolenia z dnia 11.10.2005

Kolejne ciekawostki od tej samej Pani (Drinż. Krystyna Kubica) ale ze szkolenia 14-15.02.2007:
przykłady biopaliw stałych z upraw energetycznych wierzba salix viminalis, malwa pensylwańska, ślazowiec, makuch rzepakowy.
...

troszeczkę cytatów od dr inż Jacka Zawistowskiego z IChPW Zabrze

Charakterystyczne wskaźniki dla wytwarzania ciepła w kotle o mocy nominalnej 15kW
Potrzebna ilość paliwa pellety drzewne fi.6mm 1,0g/sek węgiel "groszek" 0,7g/sek.

Inna ciekawe wnioski z doświadczeń tego Pana:
"zastąpienie brykietu typu pellet węglem w sortymencie groszek skutkuje:
- około 2krotnym zwiększeniem wartości opałowej paliwa w przeliczeniu na jednostkę objętości (pellet ok.10GJ/m3, węgiel groszek ok.20GJ/m3)
-ponad 2,5krotnym zwiększeniem zapotrzebowania powietrza na jednostkę objętości paliwa
-ponad 2krotnym zmniejszeniem intensywności wydzielania się par i gazów palnych (pellet części lotne ok.80%, węgiel 30-40%)

moja dygresja do tego punktu: Dlatego w palnikach na pellet powinna byc stosowana szeroko ceramika dla efektywnego dopalenia i wykorzystania ciepła z części lotnych, w innym wypadku na kanałach dymnych znajdzie się bardzo duża ilość sadzy w porównaniu z ekogroszkiem. tutaj wracamy do punktu cena dobrego kotła na pellet.

- zwiększeniem objętości pojedynczych ziaren paliwa (pellet o średnicy 6mm - 0,5cm3, węgiel groszek 8-25mm od 0,5 do 15cm3) i wydłużeniem czasu ich spalania
- zwiększeniem oporów złoża (pellet jednorodne uziarnienie, węgiel groszek ponad 3krotna rozpiętość średnic ziaren najmniejszych i największych)

Chciałbym jednak silnie zaakcentować, że skład chemiczny pellet prowadzi do szybszego zużycia wymiennika ciepła, czyli kotła. Zatem najkorzystniej wychodzi współspalanie tych paliw w typowej retorcie na ekogroszek czy w podajniku tłokowym.
Data: Poniedziałek 19:44, 22 Grudzień 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Instalacje grzewcze
Odpowiedzi: 34
Wyświetleń 6402

Zobacz cały wątek

Jak chodzi o paliwa, to wybór jest większy...

Jeżeli jesteś zwolennikiem tłokowego, to ok.

Jak chciałbyś ślimakowy, ale nie bo tylko ekogroszek to jesteś w błędzie.

Ślimakowe z palnikami obrotowymi lub z palnikiem Brucera oprócz ekogroszku spalają inne paliwa.

Palniki obrotowe wewnętrzne Pancerpol typ PPSM (np. w kotle SKAM-P) spalają ekogroszek, eko mieszany z miałem lub klasyfikowany miał węglowy. Generalnie mial powinien być suchy, produkowany z węgla typu 31, 31.2, 32, 32.1 granulacja max. do 30mm

Palniki obrotowe zewnętrzne z półautoamtycznym czyszczeniem palnika typ AZP-MR spalają takie same paliwa jak PPSM, tyle,że dodatkowo maja system półautomatycznego czyszczenia palnika

Palniki BRUCER, ten palnik jest całkowicie żeliwny, mimo drobnych minusów, (tj. potrafi przydymić jak jest słaby ciąg komina) jest to najbardziej uniwersalny palnik na rynku. Brucer w/g dokumentacji spala ekogroszek, groszek, miał węglowy o granulacji do 31,5mm w tym opały szlakujące a także jest to jedyny palnik pozwalający na spalanie paliw pochodzących z węgla brunatnego. W tym sezonie bardzo modny na składnicach jest oszukańczo zwany przez sprzedawców młody węgiel, lub węgiel importowany czeski lub węgiel importowany niemiecki, większej kreatywności sprzedawców ze świecami szukać!

Trzeba jasno powiedzieć, w tym sezonie mocno atakują producenci węgla brunatnego, powstał ekogroszek i cenowo jest bardzo atrakcyjny. Najczęściej jego cena wynosi od 470 do 500zł brutto za tonę luzem (na składnicy) lub od 500 do 550 za workowany. Łatwo ekogroszek brunatny rozpoznać - jest brązowy a worek jest lekki w porównaniu z tą sama ilością ekogroszku z węgla kamiennego.

PRZESTRZEGAM PRZED OSZUSTAMI! Trzeba zaznaczyć,że typowe palniki na ekogroszek nie mogą byc opalane opałami pochodzenia z węgla brunatnego, ma on wyższą wilgotność a skład chemiczny niszczy stalowe ślimaki podające paliwo.
Data: Wtorek 17:58, 16 Grudzień 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Instalacje grzewcze
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń 822

Zobacz cały wątek

Pellet produkowany przez Barlinek ma 18-19tys.kalorii (oficjalnie podają 19) takiego o wartości opałowej 22tys. jeszcze nie spotkałem. Pellet gorszej jakości ma poniżej 17tys. kalorii. Ok.11 ma produkowany z jakiejś słomy.

Co do mieszania jest to udowodnione na podstawie badań w IChPW w Zabrzu jak i w duzych elektrociepłowniach. Domieszka pellet ok.30% lepiej dopala węgiel, ekogroszek ma min.24tys. kalorii a max.ok30tys.kalorii

Żeby nie być gołosłownym cytuję:
Metody pelletowania:
a) płaska matryca - rolki zagęszczające
b) cylindryczna matryca- rolki zagęszczające
Ciśnienie przy pelletowaniu dochodzi do 600MPa (chwilowe uderzenie tłoka)

Podstawowe parametry brykietu i pelletu
Średnica max. 80-110mm brykiet, ok.23mm pellet
Max. długość 200mm brykiet, 40mm pellet
obj.pojedynczego el. 0,25dm3 brykiet, 0,005dm3 pellet
gęstość 0,85kg/dm3 brykiet 1,05kg/dm3 pellet
gętsość usypowa 500kg/m3 brykiet 600kg/m3 pellet
wartość opałowa max. 18,5MJ/kg brykiet max. 19,2MJ/kg pellet
wilgotność do 12%brykiet do 10%pellet
Autorem opracowania jest p.Sławomi Madejski, materiały ze szkolenia "Techniczno-technologiczne aspekty pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych..." 25.09.2007

Podobieństwa i różnice Węgiel- Biomasa
" podstawowy skład pierwiastkowy węgla i biomasy jest taki sam. Natomiast rózna jest zawartość głównych pierwiastków węgla, wodoru, azotu, tlenu i siarki. Biomasa zawiera średnio 4krotnie więcej tlenu, dwukrotnie mniej pierwiastka węgla, ale mniej też siarki, azotu i popiołu. W konsekwencji jednak biomasa ma wysoką zawartość części lotnych 65-80% oraz wysoką reaktywność determinująca konieczność stosowania odpowiednich rozwiązań technicznych zabezpieczjących jej efektywne energetycznie przetworzenie.

Niekorzystną cechą biomasy jest jej wysoka i zmienna w zależności od rodzaju biomasy i okresu sezonowania zawartość wilgoci (od 10 do 60%) ps. pellet jako biomasa ma wilgotność do 10%. Kolejną różnicą jest gęstość od 100kg/m3 dla słomy do 500kg/m3 dla drewna i od 800 do 1330kg/m3 dla węgla.

Jednocześnie w porównaniu do węgla, biomasa charakteryzuje się dużo wyższą zawartością tlenku wapnia, alkaliów (zwłaszcza potasu) i fosforu, zmienna i czasem wysoką zawartością chloru, które mogą prowadzić do wzmożonej korozji oraz narastania agresywnych osadów w kotle podczas jej bezpośredniego spalania; ta cecha zmusza do poszukiwania, a w konsekwencji wdrażania nowych materiałów odpornych na tego typu oddziaływania.

Większość tych problemów można uniknąć stosując technologię współspalania biomasy z węglem."

dr inż Jacek Zawistowski z IChPW Zabrze

Charakterystyczne wskaźniki dla wytwarzania ciepła w kotle o mocy nominalnej 15kW
Potrzebna ilość paliwa pellety drzewne fi.6mm 1,0g/sek węgiel "groszek" 0,7g/sek.

Inna ciekawe wnioski z doświadczeń tego Pana:
"zastąpienie brykietu typu pellet węglem w sortymencie groszek skutkuje:
- około 2krotnym zwiększeniem wartości opałowej paliwa w przeliczeniu na jednostkę objętości (pellet ok.10GJ/m3, węgiel groszek ok.20GJ/m3)
-ponad 2,5krotnym zwiększeniem zapotrzebowania powietrza na jednostkę objętości paliwa
-ponad 2krotnym zmniejszeniem intensywności wydzielania się par i gazów palnych (pellet części lotne ok.80%, węgiel 30-40%)

- zwiększeniem objętości pojedynczych ziaren paliwa (pellet o średnicy 6mm - 0,5cm3, węgiel groszek 8-25mm od 0,5 do 15cm3) i wydłużeniem czasu ich spalania
- zwiększeniem oporów złoża (pellet jednorodne uziarnienie, węgiel groszek ponad 3krotna rozpiętość średnic ziaren najmniejszych i największych)
Data: Poniedziałek 13:18, 26 Styczeń 2009
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Instalacje grzewcze
Odpowiedzi: 6
Wyświetleń 1032

Zobacz cały wątek

witam ponownie
jestem po dwudniowym testowaniu pieca na różnych ustawieniach i powiem tak zmian raczej nie widać żadnych. czy piec ustawiony na 60 czy na 45 spala węgiel tak samo czyli dalej zostają spieki. Przyczyną tego w mojej opinii jest na 100% groszek czyli ta skorupa która tworzy się na wierzchu. jeśli ją potłukę na drobne kawałki i wrzucę z powrotem na palenisko to wszystko wypala się prawie NA POPIÓŁ!!!!.jak nie jest pokruszona to wypala się pod spodem a z wierzchu zostaje to co na zdjęciach. pewnie z tego powodu, że całość "wisi" ok 7cm nad paleniskiem i powietrze nie przechodzi przez skorupę tylko rozchodzi się na boki. ta cała skorupa tworzy się nie w miejscu gdzie są nacięcia od dmuchawy a zaraz za wyjściem z podajnika. węgiel pali się wtedy po wierzchu kopcąc przy tym niemiłosiernie, na dodatek w pewnym momencie skorupa robi się MIĘKKA jak masło!!!. Chyba będę się musiał z tym pogodzić. zastanawia mnie to że im więcej powietrza tym spieki większe. Obecnie dmuchawa ustawiona jest na 50% i na dodatek przysłonięta w 80%!!!
Mam pytanie do użytkowników tłokowców w szczególności OPALA no i duża prośba do jareckiego, żeby rzucił okiem na opis pracy mojego pieca
Jest tak
ustawienia:
pd 9
dmuchawa 5 (zasłonięta w 80% )
przedmuch co 4min
czas przedmuchu 28 sek
temperatura pieca pieca 55
generalnie piec wyrabia się między cyklami. czyli podaje paliwo dmuchnie temperatura max w mniej więcej środku cyklu rośnie do 62 potem spada przy końcu cyklu ma ok 57 potem podanie i tak w kółko. Oczywiście od czasu do czasu nie wyrobi się w cyklu i poda węgiel wcześniej, czasem nawet poda dwa razy bo pierwszy raz wychodzi z cyklu a pech chce że temperatura przy końcu cyklu jest np 54,5 (histerezę mam na 1) i jak poda to nie zdąży dmuchnąć a temp spadnie poniżej 54 i wtedy znowu podaje, ale tak się zdarza sporadycznie. wtedy powstaje najwięcej spieków, bo część węgla wypychana jest do strefy gdzie nie ma otworów od nadmuchu i tam się wyżarza nie do końca po czym przy następnym cyklu spada do popielnika. No i tak to wszystko działa. jedyne co udało mi się osiągnąć to to, że udaje się jednak spalać groszek na POPIÓŁ. potrzeba do tego dużo czasu, kila piw, szufelka i pogrzebacz. Sposób jest prosty: to co wypchnie tłok z paleniska i jest niedopalone i posklejane, kruszymy na małe kawałki pogrzebaczem, zgarniamy łopatką na ruszt oczywiście obowiązkowo sącząc przy tym piwo. po takiej operacji przez 3 godziny poza ruszt nie wyszła nawet drobinka spieku a wszystko co spadło do popielnika to był pyłek. Nie wspomnę że temperatura przy tym na piecu skoczyła o jakieś 5 stopni więcej niż normalnie. tylko te koszty. groszek na dobę 17-20z do tego piwo drugie tyle, że o czasie nie wspomnę . . no i jeszcze żona krzycząca z góry "Co ty tam robisz w tej piwnicy!!! miałeś raz na 3 dni zaglądać do pieca a siedzisz tam dzisiaj już szósta godzinę!!!!!"
uff, ale się rozpisałem
A tak na poważnie jadę dzisiaj kupię inny opał zobaczymy co to da.
Data: Poniedziałek 10:25, 15 Grudzień 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Instalacje grzewcze
Odpowiedzi: 25
Wyświetleń 2479